katandu; veitsi; knife
fyysinen kuvaus: Pääluettelo: Celebes, Bora. Katandoe. Svärd för prästerna bland Sigi-toradjaerna. Användas ännu vid "moloso"-festen (en efterapning av huvudjägarnas hemkomst från deras strövtåg med huvuden) av "to bajasa", shamanistiska präster, under motaro-dansen. Användes således alltid endast för rituella ändamål. Veitsi, jonka kahva on veistetty puhvelin sarvesta linnun pyrstön malliseksi. Kahvaan on kaiverrettu geometrisia kuvioita. Veitsen rautaterä on melkein suora ja viistokärkinen.
Tunniste | 508271 |
---|
Tiedostoa voi käyttää vapaasti myös kaupallisesti. Tiedoston yhteydessä on mainittava tekijä ja/tai kuvaaja sekä kokoelman ja organisaation nimi. Käyttöohjeet: Käyttäjä vastaa tekijänoikeuksien ja yksityisyyden suojan kunnioittamisesta sekä siitä, että tiedot ovat oikein. Henkilökuvien käyttö markkinoinnissa ja mainonnassa on kielletty ilman kuvassa olevan henkilön suostumusta. Käyttäjä vastaa lupien hankkimisesta tiedostoissa esiintyvien henkilöiden, teosten ja tavaramerkkien osalta. Käyttäjä vastaa käyttötarkoituksen mukaisesta tiedostonkäsittelystä. Pyydämme toimittamaan Museoviraston kirjastoon vapaakappaleen painetusta julkaisusta, jossa tiedostoa on käytetty. Jos haluat parempilaatuisen tiedoston, ota yhteyttä Museoviraston Kuvakokoelmiin (kuvakokoelmat@museovirasto.fi).
katandu; veitsi; knife
Tallennettuna:
Aineistotyyppi | Esine |
---|---|
Organisaatio | Kansallismuseo |
Kokoelma |
Yleisetnografiset kokoelmat |
Inventaarionro |
VK5114:7 |
Mitat |
terä: 43,0 cm pituus: 76,0 cm |
Valmistus |
valmistusaika ennen vuotta 1930
Tekniikka: käsityö Materiaali: kahva: eläimen osa/sarvi Materiaali: terä: metalli/rauta Materiaali: kahva: eläimen osa/vesipuhveli , Indonesia; Indonesia, Keski-Sulawesi |
Aiheet | |
Luokitus |
788 rituaali (luokitus)
411 aseet (luokitus)
756 henkiparantajat ja psykoterapeutit (luokitus)
778 pyhät esineet, eläimet ja paikat (luokitus)
721 sodan yllykkeet (luokitus)
788 ritual (classification)
411 weapons (classification)
756 shamans and psychotherapists (classification)
778 sacred objects and places (classification)
721 instigation of war (classification)
|