Seikkailulla Helinän kanssa - Elämyksellinen museo-opastus ja työskentelyvinkkejä varhaiskasvatukseen
Seikkailulla Helinän kanssa - Elämyksellinen museo-opastus ja työskentelyvinkkejä varhaiskasvatukseen
Oppimateriaali
Laurila, Vilma
; Saarinen, Helka, Helinä Rautavaaran museo
; Lamminmäki-Vartia, Silja, Helsingin yliopisto
Luotu: 3.12.2021, Muokattu: 3.12.2021
Sisältö
Oppimateriaalit tulevat Finnaan Avointen oppimateriaalien kirjastosta (aoe.fi).
Seikkailulla Helinän kanssa -materiaalin tavoitteena on auttaa varhaiskasvatuksen opettajaa suunnittelemaan ja toteuttamaan lapsille työskentelykokonaisuus, jonka yhtenä osana museo-kierros on.
Materiaali liittyy Helinä Rautavaaran museon Katsomuskierros taikatyynyillä elämykselliseen museo-opastukseen lapsille.
Museo-opastus on suunniteltu yhteistyössä Helinä Rautavaaran museon ja Monikatsomukselliset oppimisen tilat varhaiskasvatuksessa hankkeen kanssa. Hanke on opettajankoulutuksen kehittämishanke ja sen rahoittajana on Opetus- ja kult-tuuriministeriö.
https://blogs.helsinki.fi/monikatsomukselliset-tilat-varhaiskasvatuksessa/
Materiaali on myös julkaistu museon internetsivuilla https://helinamuseo.fi/
Materiaalia voi myös hyödyntää museopedagogisten työskentelyjen suunnittelussa museosta riippumatta.
Aineiston käyttöoikeudet |
---|
CC BY-SA 4.0 Mitä merkintä tarkoittaa? |
Kohderyhmä |
Asiantuntija tai ammattilainen Opettaja |
Koulutusaste |
Perusopetus Varhaiskasvatus Esiopetus Vuosiluokat 1-2 |
Oppimateriaalin tyyppi |
Opas |
Oppiaine / tutkinto / tieteenala |
Adventistinen uskonto Bahá’í-uskonto Buddhalainen uskonto Elämänkatsomustieto Helluntailiikkeen uskonto Juutalainen uskonto Katolinen uskonto Krishna-uskonto Minä ja meidän yhteisömme Ortodoksinen uskonto katsomuskasvatus minä ja meidän yhteisömme |
Tavoite- ja sisältöalue |
L2 Kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu S1 Katsomus ja kulttuuri S2 Uskontojen maailma T1 ohjata oppilasta havaitsemaan uskonnon ja kulttuurin vuorovaikutus sekä tunnistamaan uskontoon liittyvä monimuotoisuus T1 ohjata oppilasta tunnistamaan, ymmärtämään ja käyttämään katsomuksellisia käsitteitä T2 ohjata oppilasta tutustumaan erilaisiin kulttuureihin ja katsomuksiin ja perehtymään Unescon maailmanperintöohjelmaan T3 ohjata oppilasta perehtymään uskontoihin ja katsomuksiin eri puolilla maailmaa sekä uskonnottomuuteen |
Aiheet |
Kieli |
suomi |
Muut nimekkeet |
Seikkailulla Helinän kanssa - Elämyksellinen museo-opastus ja työskentelyvinkkejä varhaiskasvatukseen |
Aineistotyyppi |
Oppimateriaali |
Organisaatio |
Avointen oppimateriaalien kirjasto |
Tekijät |
Julkaisija |
Monikatsomukselliset oppimisen tilat varhaiskasvatuksessa -hanke, 2021 |
Julkaistu |
Monikatsomukselliset oppimisen tilat varhaiskasvatuksessa -hanke, 2021 |
Lähdekokoelma |
aoe |
Tallennettuna:
Aineistosta vastaa
- Avointen oppimateriaalien kirjasto
- Kysymyksiä tai palautetta aineistosta?
- Ota yhteyttä
Aineistosta vastaa
- Avointen oppimateriaalien kirjasto
- Kysymyksiä tai palautetta aineistosta?
- Ota yhteyttä